RWR89S68R1FSS73
Mfr.Part #
RWR89S68R1FSS73
Description
RES 68.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.224mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Resistance :
68.1Ohms
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Non-RoHS Compliant
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89S68R1FSS73
Vishay / Dale RWR89S68R1FSS73
Through Hole 68.1Ohms, 3W, Wirewound,