RWR89S6570DRS73
Mfr.Part #
RWR89S6570DRS73
Description
RES 657 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
3W
Package / Case :
Max Power Dissipation :
3W
Width :
4.75mm
Resistance :
657Ohms
Length :
14.224mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89S6570DRS73
Vishay / Dale RWR89S6570DRS73
Through Hole 657Ohms, 3W, Wirewound,