RWR89S60R0FPB12
Mfr.Part #
RWR89S60R0FPB12
Description
RES 60 OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Published :
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
14.224mm
Package / Case :
Diameter :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
P (0.1%)
Lead Length :
38.1mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
60Ohms
Power Rating :
3W
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89S60R0FPB12
Vishay / Dale RWR89S60R0FPB12
Through Hole 60Ohms, 3W, Wirewound,