RWR89S5R11FMB12
Mfr.Part #
RWR89S5R11FMB12
Description
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
225
In Stock :
225
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Working Voltage :
3.9154V
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
0.813 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Composition :
Wirewound
Construction :
Tubular
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
5.11Ohm