RWR89S59R0FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S59R0FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 59 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Length :
14.22mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
4.75mm
Resistance :
59Ohms
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Composition :
Wirewound
Power Rating :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Diameter :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3W
Termination :
Tolerance :
±1%
Published :
Datasheets
RWR89S59R0FSB12
Vishay / Dale RWR89S59R0FSB12
Through Hole 59Ohms, 3W, Wirewound,