RWR89S5900FSRSL
Mfr.Part #
RWR89S5900FSRSL
Description
RES 590 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
590Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Published :
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S5900FSRSL
Vishay / Dale RWR89S5900FSRSL
590Ohms, 3W, Wirewound,