RWR89S5900FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S5900FSBSL
Description
RES 590 OHM 3W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
590Ohms
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89S5900FSBSL
Vishay / Dale RWR89S5900FSBSL
590Ohms, 3W, Wirewound,