RWR89S54R9FRB12
Mfr.Part #
RWR89S54R9FRB12
Description
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
54.9Ohms
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR89S54R9FRB12
Vishay / Dale RWR89S54R9FRB12
Through Hole 54.9Ohms, 3W, Wirewound,