RWR89S5360FSRSL
Mfr.Part #
RWR89S5360FSRSL
Description
RES 536 OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
536Ohms
Power Rating :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR89S5360FSRSL
Vishay / Dale RWR89S5360FSRSL
536Ohms, 3W, Wirewound,