RWR89S4R70BSS70
Mfr.Part #
RWR89S4R70BSS70
Description
RES 4.7 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
14.224mm
Published :
Diameter :
4.75mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
4.7Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR89S4R70BSS70
Vishay / Dale RWR89S4R70BSS70
Through Hole 4.7Ohms, 3W, Wirewound,