RWR89S4R70BRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S4R70BRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
4.7Ohms
Factory Lead Time :
15 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Composition :
Wirewound
Length :
14.224mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Supplier Device Package :
Axial
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR89S4R70BRBSL
Vishay / Dale RWR89S4R70BRBSL
4.7Ohms, 3W, Wirewound,