RWR89S4R48DRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S4R48DRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.48 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Max Power Dissipation :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
4.48Ohms
Width :
4.75mm
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
3W
Published :
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
14.224mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Datasheets
RWR89S4R48DRBSL
Vishay / Dale RWR89S4R48DRBSL
4.48Ohms, 3W, Wirewound,