RWR89S4R02FSB12
Mfr.Part #
RWR89S4R02FSB12
Description
RES 4.02 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Width :
4.75mm
Resistance :
4.02Ohms
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Diameter :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89S4R02FSB12
Vishay / Dale RWR89S4R02FSB12
Through Hole 4.02Ohms, 3W, Wirewound,