RWR89S4R02FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S4R02FRRSL
Description
RES 4.02 OHM 3W 1% WW AXIAL
Resistance :
4.02Ohm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Length :
38.1mm
Surface Mount :
No
Power Rating :
3W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C