RWR89S4R02FRBSL
Mfr.Part #
RWR89S4R02FRBSL
Description
RES 4.02 OHM 3W 1% WW AXIAL
Power Rating :
3W
Published :
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Resistance :
4.02Ohm
Lead Diameter :
0.813 mm
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
3W