RWR89S42R2FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S42R2FSBSL
Description
RES 42.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Length :
14.224mm
Resistance :
42.2Ohms
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Width :
4.75mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
3W
Published :
Datasheets
RWR89S42R2FSBSL
Vishay / Dale RWR89S42R2FSBSL
42.2Ohms, 3W, Wirewound,