RWR89S40R2FSRSL
Mfr.Part #
RWR89S40R2FSRSL
Description
RES 40.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
40.2Ohms
Power Rating :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Datasheets
RWR89S40R2FSRSL
Vishay / Dale RWR89S40R2FSRSL
40.2Ohms, 3W, Wirewound,