RWR89S40R2BRB12
Mfr.Part #
RWR89S40R2BRB12
Description
RES 40.2 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Power (Watts) :
3W
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
40.2Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Axial
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Width :
4.75mm
Tolerance :
±0.1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
4.75mm
Datasheets
RWR89S40R2BRB12
Vishay / Dale RWR89S40R2BRB12
Through Hole 40.2Ohms, 3W, Wirewound,