RWR89S40R0FRBSL
Mfr.Part #
RWR89S40R0FRBSL
Description
RES 40 OHM 1% 3W AXIAL
Width :
4.75mm
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Tolerance :
±1%
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Resistance :
40Ohms
Power Rating :
3W
Datasheets
RWR89S40R0FRBSL
Vishay / Dale RWR89S40R0FRBSL
40Ohms, 3W, Wirewound,