RWR89S3R74FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S3R74FSBSL
Description
RES 3.74 OHM 1% 3W AXIAL
Power (Watts) :
3W
Resistance :
3.74Ohms
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR89S3R74FSBSL
Vishay / Dale RWR89S3R74FSBSL
3.74Ohms, 3W, Wirewound,