RWR89S3R11FRBSL
Mfr.Part #
RWR89S3R11FRBSL
Description
RES 3.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Resistance :
3.11Ohms
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89S3R11FRBSL
Vishay / Dale RWR89S3R11FRBSL
3.11Ohms, 3W, Wirewound,