RWR89S3R09FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S3R09FRRSL
Description
RES 3.09 OHM 3W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Dielectric Material :
Tantalum
Other Names :
RWR89S3R09FRRSL-MIL
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
3.3 nF
Dielectric :
X7R
Resistance :
3.09 Ohms
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Length :
2 mm
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25 mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Max Operating Temperature :
125 °C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
RoHS :
Compliant
Width :
1.25 mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Case Code (Metric) :
Voltage Rating (DC) :
16 V
Min Operating Temperature :
-55 °C
Case Code (Imperial) :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
20 %
Features :
Military, Moisture Resistant
Height :
1.45 mm
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
Datasheets
RWR89S3R09FRRSL
Vishay / Dale RWR89S3R09FRRSL
Surface Mount 3.09 Ohms, 3W, Wirewound,