RWR89S3R09DRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S3R09DRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3.09 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Composition :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Length :
14.224mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
4.75mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
3.09Ohms
Datasheets
RWR89S3R09DRS73
Vishay / Dale RWR89S3R09DRS73
Through Hole 3.09Ohms, 3W, Wirewound,