RWR89S3R00BSS73
Mfr.Part #
RWR89S3R00BSS73
Description
RES 3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
3Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR89S3R00BSS73
Vishay / Dale RWR89S3R00BSS73
Through Hole 3Ohms, 3W, Wirewound,