RWR89S33R0BSS70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S33R0BSS70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 33 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Resistance :
33Ohms
Datasheets
RWR89S33R0BSS70
Vishay / Dale RWR89S33R0BSS70
Through Hole 33Ohms, 3W, Wirewound,