RWR89S2R80DRS73
Mfr.Part #
RWR89S2R80DRS73
Description
RES 2.8 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
2.8Ohms
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Diameter :
4.75mm
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Lead Length :
38.1mm
Width :
4.75mm
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
RWR89S2R80DRS73
Vishay / Dale RWR89S2R80DRS73
Through Hole 2.8Ohms, 3W, Wirewound,