RWR89S2R61FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S2R61FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.61 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
2.61Ohms
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
4.75mm
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Failure Rate :
R (0.01%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Datasheets
RWR89S2R61FRB12
Vishay / Dale RWR89S2R61FRB12
Through Hole 2.61Ohms, 3W, Wirewound,