RWR89S2R10FRB12
Mfr.Part #
RWR89S2R10FRB12
Description
RES 2.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.1Ohms
Length :
14.224mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR89S2R10FRB12
Vishay / Dale RWR89S2R10FRB12
Through Hole 2.1Ohms, 3W, Wirewound,