RWR89S2940FSB12
Mfr.Part #
RWR89S2940FSB12
Description
RES 294 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
294Ohms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
1 (Unlimited)
Published :
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89S2940FSB12
Vishay / Dale RWR89S2940FSB12
Through Hole 294Ohms, 3W, Wirewound,