RWR89S28R0FRBSL
Mfr.Part #
RWR89S28R0FRBSL
Description
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Resistance :
28Ohm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Diameter :
0.813 mm
Construction :
Tubular
Working Voltage :
7.4833V
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Wirewound
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Datasheets
RWR89S28R0FRBSL
Vishay / Dale RWR89S28R0FRBSL
FIXED RESISTOR, 28Ohm, Wirewound,