RWR89S2490FRB12
Mfr.Part #
RWR89S2490FRB12
Description
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL
Length :
14.22mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Diameter :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
249Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Supplier Device Package :
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Datasheets
RWR89S2490FRB12
Vishay / Dale RWR89S2490FRB12
Through Hole 249Ohms, 3W, Wirewound,