RWR89S2370FSB12
Mfr.Part #
RWR89S2370FSB12
Description
RES 237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Termination :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.22mm
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Package / Case :
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
3W
Resistance :
237Ohms
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S2370FSB12
Vishay / Dale RWR89S2370FSB12
Through Hole 237Ohms, 3W, Wirewound,