RWR89S22R0FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S22R0FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Width :
4.75mm
Diameter :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
22Ohms
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Datasheets
RWR89S22R0FSB12
Vishay / Dale RWR89S22R0FSB12
Through Hole 22Ohms, 3W, Wirewound,