RWR89S2211FPB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S2211FPB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.21K OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Construction :
Tubular
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Resistance :
2.21kOhm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Failure Rate :
P (0.1%)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
3W
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
9 Weeks
Diameter :
4.75mm
Datasheets
RWR89S2211FPB12
Vishay / Dale RWR89S2211FPB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.21kOhm, Wirewound,