RWR89S2201FRB12
Mfr.Part #
RWR89S2201FRB12
Description
RES 2.2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Contains Lead
Termination :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
2.2kOhms
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
14.224mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89S2201FRB12
Vishay / Dale RWR89S2201FRB12
2.2kOhms, 3W, Wirewound,