RWR89S2100FSS70
Mfr.Part #
RWR89S2100FSS70
Description
RES 210 OHM 3W 1% WW AXIAL
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Length :
14.224mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
210Ohms
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S2100FSS70
Vishay / Dale RWR89S2100FSS70
Through Hole 210Ohms, 3W, Wirewound,