RWR89S20R0FRB12
Mfr.Part #
RWR89S20R0FRB12
Description
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
124
In Stock :
124
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Pbfree Code :
No
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Diameter :
4.75mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Military, Moisture Resistant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
20Ohm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2012
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR89S20R0FRB12
Vishay / Dale RWR89S20R0FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 20Ohm, Wirewound,