RWR89S20R0DRB12
Mfr.Part #
RWR89S20R0DRB12
Description
RES 20 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Number of Terminations :
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Resistance :
20Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Package / Case :
Datasheets
RWR89S20R0DRB12
Vishay / Dale RWR89S20R0DRB12
20Ohms, 3W, Wirewound,