RWR89S2050FMB12
Mfr.Part #
RWR89S2050FMB12
Description
RES 205 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
M (1%)
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Length :
14.224mm
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Diameter :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
205Ohms
Datasheets
RWR89S2050FMB12
Vishay / Dale RWR89S2050FMB12
Through Hole 205Ohms, 3W, Wirewound,