RWR89S1R82DSBSL
Mfr.Part #
RWR89S1R82DSBSL
Description
RES 1.82 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±0.5%
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
1.82Ohms
Width :
4.75mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RWR89S1R82DSBSL
Vishay / Dale RWR89S1R82DSBSL
1.82Ohms, 3W, Wirewound,