RWR89S1R74FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S1R74FRRSL
Description
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
1.74Ohms
Width :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89S1R74FRRSL
Vishay / Dale RWR89S1R74FRRSL
1.74Ohms, 3W, Wirewound,