RWR89S1R74FRB12
Mfr.Part #
RWR89S1R74FRB12
Description
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Resistance :
1.74Ohms
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S1R74FRB12
Vishay / Dale RWR89S1R74FRB12
1.74Ohms, 3W, Wirewound,