RWR89S1R62BRS70
Mfr.Part #
RWR89S1R62BRS70
Description
RES 1.62 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Resistance :
1.62Ohms
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89S1R62BRS70
Vishay / Dale RWR89S1R62BRS70
Through Hole 1.62Ohms, 3W, Wirewound,