RWR89S1R37FSS73
Mfr.Part #
RWR89S1R37FSS73
Description
RES 1.37 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Supplier Device Package :
Diameter :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Resistance :
1.37Ohms
Power (Watts) :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89S1R37FSS73
Vishay / Dale RWR89S1R37FSS73
Through Hole 1.37Ohms, 3W, Wirewound,