RWR89S1R15FSS73
Mfr.Part #
RWR89S1R15FSS73
Description
RES 1.15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
4.75mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Radiation Hardening :
No
Length :
14.224mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.15Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S1R15FSS73
Vishay / Dale RWR89S1R15FSS73
Through Hole 1.15Ohms, 3W, Wirewound,