RWR89S1R05FSS70
Mfr.Part #
RWR89S1R05FSS70
Description
RES 1.05 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Resistance :
1.05Ohms
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.224mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RWR89S1R05FSS70
Vishay / Dale RWR89S1R05FSS70
Through Hole 1.05Ohms, 3W, Wirewound,