RWR89S1R00BRRSL
Mfr.Part #
RWR89S1R00BRRSL
Description
RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Resistance :
1Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Published :
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Min Operating Temperature :
-55°C
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR89S1R00BRRSL
Vishay / Dale RWR89S1R00BRRSL
1Ohms, 3W, Wirewound,