RWR89S1R00BRBSL
Mfr.Part #
RWR89S1R00BRBSL
Description
RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Essentra
Packaging :
Bulk
Product Category :
Other Tools
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Brand :
Essentra
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Composition :
Wirewound
Subcategory :
Tools
Resistance :
1 Ohms
Other Names :
RWR89S1R00BRBSL-MIL
Number of Terminations :
2
Product Type :
Hand Tools
Features :
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Height - Seated (Max) :
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S1R00BRBSL
Vishay / Dale RWR89S1R00BRBSL
1 Ohms, 3W, Wirewound,