RWR89S17R8FRB12
Mfr.Part #
RWR89S17R8FRB12
Description
RES 17.8 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Diameter :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Termination :
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Published :
Width :
4.75mm
Length :
14.22mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
17.8Ohms
Datasheets
RWR89S17R8FRB12
Vishay / Dale RWR89S17R8FRB12
Through Hole 17.8Ohms, 3W, Wirewound,