RWR89S1780FRB12
Mfr.Part #
RWR89S1780FRB12
Description
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Resistance :
178Ohms
Width :
4.75mm
Length :
14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
4.75mm
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Termination :
Datasheets
RWR89S1780FRB12
Vishay / Dale RWR89S1780FRB12
Through Hole 178Ohms, 3W, Wirewound,